بیت کوین Bitcoin

دوستان زیادی از من خواسته بودند که نظرم را راجع به بیت کوین و بطور کل تکنولوژی بلاک چین بگویم.

با آنکه تا حدی آنرا مطالعه کرده بودم ولی چون ‌دو صد گفته چو‌نیم کردار نیست تصمیم گرفتم که یک تست واقعی انجام بدهم با توجه به اینکه کلا به آن بدبین بودم.

از فالور های اینستا خواستم که هر کس بتواند از طریق بیت کوین یکصد دلار بمن برساند من پول دریافتی را بعلاوه یکصد دلار جایزه به او‌ باز خواهم‌ گردانید.

دوستی بنام یاسر قبول کردند و نام یک «اپ» بنام کوینومی را بمن پیشنهاد کردند که من از اپل استور بگیرم.

من اول یک اپ دیگر بنام کوین بیس را گرفتم که فکر کردم همان کار را می کند. پس از خرید صد دلار در کوین بیس از حساب بانکی ام که به آن متصل شده بود فهمیدم‌ که در این اپ فقط می توانم خرید و‌ فروش این نوع پول را بکنم ولی نمیتوانم از آن برای کسی پول بفرستم با از کسی در آن پولی را بگیرم تازه بیت کوین خریداری شده را یکهفته پس از دریافت پول در اختیار شما می گذارد.

بلافاصله اپ کوینومی را گرفتم و اطلاعات آنرا به یاسر دادم. ظرف کمتر از بیست و‌ چهار ساعت صد دلار در حسابم بود. پس بیت کوین آنطورها هم که فکر می کردم بد نبود. حالا موقع نقد کردن پول برای برگرداندن آن بعلاه یکصد دلار جایزه اش بود.

شروع به چک کردن گوگل برای محلهای خودپرداز بیت کوین شدم. بکی از آنها بنام باینانس اعلام می کرد که برای استفاده سیتی زنهای امریکا نیست ولی کمیسیون آن شش در صد است. یعنی نود و‌ چهار دلار برای صد دلار که خیلی زیاد است.

بالاخره سازمانی را پیدا کردم که محدودیت سیتی زنی نداشت ولی خود پردازش ۱۷ کیلومتر با من فاصله داشت. اول به آن موسسه زنگ زدم و‌ طرف با کمال خوشرویی یک دستورالعمل چهارده ماده ای برای من فرستاد که اگر آنرا میتوانستم ظرف پنج دقیقه اجراء کنم یکربع بعد پول را بمن می داد کمیسیونش ولی بیست درصد بود.

با وجود ممنوعیت تردد بیش از هشت کیلومتر، خود را به آنجا رساندم. دستگاه خود پرداز داخل فروشگاه یک‌ پمپ بنزین بود. به جلوی خود پرداز رفته و‌ مشغول شدم. هیچگاه برای دریافت صد دلار آنقدر زحمت نکشیده بودم. به نیمه رسیده بودم که متوجه شدم این خود پرداز فقط پنجاه دلاری و صد دلاری داشت یعنی یا من باید صد و بیست دلار میداشتم که بتوانم صد دلار نقد بگیرم یا باید شصت دلار می دادم که پنجاه دلار بگیرم. صد و بیست دلار را که نداشتم و اگر شصت دلار را می دادم که پنجاه دلار بگیرم تکلیف بقیه چهل دلارم چی می شد؟ دستورالعمل پیچیده بود و‌ تصمیم گرفتم که بخانه بروم و آنرا چاپ‌ کرده و روز بعد برگردم.

روز بعد محلی را در ده کیلومتری پیدا کردم و بانجا رفتم. بازهم خود پردازی در داخل فروشگاه پمپ بنزین آرکو بود. بداخل رفتم و شروع کردم هنوز چند مرحله ای پیش نرفته بودم‌ که متوجه شدم که این خود پرداز فقط صد دلاری داشت و پول خورد نداشت. جالبست که صد دلار من حالا قیمتش بالا رفته و‌ صد و‌ هفت دلار شده بود ولی من برای دریافت صد دلار به صد و‌ بیست دلار احتیاج داشتم.

از آنجا آدرس دیگری را پیدا کردم که خود پرداز داشت و در پمپ بنزین دیگری بود ولی معلوم شد که خود دریافت است و فقط پول دریافت می کند بصورت کارت بانکی و برایتان کریپتو کارانسی می خرد ولی پرداخت نمی کند.

خلاصه عشق آسان آمد اول ولی افتاد مشکلها. بالاخره موفق شدم که در حساب کوین بیس پولم را که حالا بجای صد دلار دویست دلار شده بود چون اشتباها بجای دریافت پرداخت بیشتری کرده بودم را پس بگیرم.

پنج روز طول کشید که تایید کنند پول من در حسابشان هست و حالا قرار بود پنج روز طول بکشد که پول مجددا بحسابم برگردد. این از کوین بیس.

در حساب کوینومی بالاخره راه برگشت پول به آقای یاسر را یاد گرفتم و‌ صد دلار ایشان را برایشان پس فرستادم و بدستشان رسید.

اگر بخواهم با این تجربه ، نظری راجع به بیت کوین بدهم اینستکه بدرد امریکا نمی خورد زیرا امریکا برای جلوگیری از پول شویی آنرا محدود کرده است. گیرم که آقای یاسر یک میلیون دلار برای من فرستادند و‌ پول هم بلافاصله رسید. کجا قرار است من پول را نقد کنم و‌ با چه کمیسیونی؟ بیست درصد؟ در پمپ بنزینی که حداکثر روزی دو هزار دلار می دهد؟ اگر میشد که حسابی در امریکا وجود داشت که مخلوطی از دو حساب بالا بود که هم میشد پول از بانک به آن منتقل می کرد و‌ یا بالعکس و هم میشد پول از حسابهای دیگر به آن منتقل میکرد ایده آل بود. آقای یاسر پیشنهاداتی در این مورد دارند ولی ممکنست که چیزی که در ایران کار می کند با ورژن امریکایی یکی نباشد. بهر حال از ایشان ممنونم که این تجربه را با من انجام دادند و صد دلار جایزه را هم نگرفتند.

اگر کسی اپی را در امریکا می شناسد که خود با آن کار کرده و میداند که با آن هم میشود خرید و‌ فروش کریپتو کرنسی کرد و هم با آن پول منتقل کرد و‌ هم پول به حساب بانکی ریخت لطفا خبرش را به من بدهد.

در ضمن مخارج‌ رفت و برگشت صد دلار پول مجموعا ۲۸ سنت شد.