کوهستان Mountain

این مقاله را به مرحوم “هومن آپرین” اولین مرد ایرانی که در اکتبر ۱۹۹۰ بر روی اورست قدم نهاد و در ۲۰۱۵ بعلت مرض فراموشی در ۶۸ سالگی از دنیا رفت و خانمها “فرخنده صادق” و “لاله کشاورز” اولین زنان ایرانی که در ماه می ۲۰۰۶ بر روی اورست پا نهادند تقدیم میکنم.

از سخنرانی آقای آپرین در انجمن متخصصین ایرانی در کالیفرنیا بهره بردیم و از سخنرانی خانمها در جلسه ای که برای سرپرستان و مدیران زن در مادیران گذاشته بودم استفاده کردیم.

تا امروز شما مرا به بعنوان علاقمند به ماشین ، هواپیما ، موتور و مسافرت می شناسید و شاید ندانید که من عاشق کوهستان هم هستم.

اگر بخواهم آپارتمانی بخرم که انتخاب بین منظره کوه یا دریا را داشته باشم من کوه را انتخاب می کنم.

در بچگی که پدرم هر هفته به پس قلعه می رفت و ما را می برد وقتی که یکبار قیافه خسته مرا در چند صد متر اول دید گفت اگر میخواهی اتوبوس بگیر و برو خانه. منهم همینکار را کردم و دیگر با پدرم به کوهنوردی نرفتم ولی بعدها یکبار به آبشار دوقلو و یکبار به توچال رفتم البته قبل از تله کابین.

بعد ها داستان یکی از کوهنوردیهای پدرم را که در زمستان در کوههای شمال تهران در هوای مه آلود گم می شوند منتشر کردم. از خواندن آن آدم در چله تابستان یخ می کند. پدرم چنان جزییات را توضیح داده که فکر‌می کنید که خودتان آنجا هستید.

من تمام فیلمهای کوهنوردی چه واقعی و‌ چه داستانی را با اشتیاق و‌ چندین بار نگاه می کنم. این برای کسی که خودش نفس کوهنوردی را نداشته خیلی عجیب است. بین تمام فیلمهای مستند یا داستانی فیلمهای کوهنوردی را به همه چیز دیگر ترجیح می دهم.

یکی از هدفهای من در کنار دیدن کشور ها دیدن بلندترین قله هر قاره است. صد البته دیدن و پا گذاشتن روی قله دماوند هم جزو این لیست بوده حتی به شوخی به بعضی از دوستان کوهنورد در ایران می گفتم که ده هزار دلار میدهم اگر مرا کول کنید و به سر قله برسانید.

حالا نگاهی بکنیم به بلندترین قله های هر قاره از کوچک به بزرگ.

متر ۴۸۱۰  Mont Blanc. France/Italy
این بزرگترین قله غرب اروپا است ولی نه کل اروپا این قله را از محلی نزدیک ژنو در سویس دیده ام.

متر ۴۸۹۷  Mount Vinson. Antarctica
این قله در قاره انتارتیکا (قطب جنوب) است و آنرا ندیده ام.

متر ۴۵۰۹ Mount Wilhelm. Papua New Guinea
این قله بزرگترین در قاره اقیانوسیه است و آنرا در پرواز به گینه پاپوا دیده ام.

متر ۵۶۱۰ Mount Damavand. Iran
اگر کسی حاضر است مرا کول کرده و ببالا ببرد ده هزار دلار می گیرد البته پس از مراجعت صحیح و سالم! بیعانه داده نمیشود. البته که کوه را دیده ام البته با هلیکوپتر هم می شود رفت ولی کو ‌هلیکوپتر اجاره ای؟

متر ۵۶۴۲ Mount Elbrus. Russia
این بلندترین قله اروپا است و شباهت اسمی عجیبی به البرز دارد و جزو همان سلسله جبال است. آنرا ندیده ام.

متر ۵۸۹۵ Mount Kilimanjaro. Tanzania
آنرا از مرز کنیا دیده ام

متر ۶۱۹۰ Mount Denali. Alaska
این بزرگترین قله امریکای شمالی است و آنرا دیده ام.

متر ۶۹۶۲ Mount Aconcagua. Argentina
این بزرگترین قله آمریکای جنوبی است. این قله را در پرواز از روی شیلی در مرز آرژانتین دیده ام.

متر ۸۶۱۰ Mount K2. Pakistan
‌دومین بلندترین قله جهان و مشکل ترین.

متر ۸۸۴۸ Mount Everest. Nepal
بلندترین قله آسیا و‌جهان که آقای هومن آپرین ساکن امریکا اولین ایرانی ای بود که در ۱۹۹۰ به قله آن صعود کرد. در سفری به نپال و اجاره هواپیمایی بنام بودا ار که با صد و بیست دلار قله را به شما نشان می داد سه روز رفتم و بعلت ابر و مه قله را ندیدم و‌پولم را پس دادند. هنوز در لیست جاهایی که باید ببینم . در ضمن K2 جزو کوههای قره قوروم که به آنها شماره داده شده و دومی است.Karakurum 2

اولین نفراتی که در ۱۹۵۳ پا بر روی اورست گذاشتند “ادموند هیلاری” نیوزیلندی و “تنزینگ” شرپای نپالی بودند در یک تیم انگلیسی.

نقش شرپا ها از نقش کوهنوردان کمتر نیست و تمام بار کوهنوردان را تا ایستگاه چهارم می برند که از دوازده تا بیست و پنج کیلو است و بابت آن حدود پنج هزار دلار می گیرند که خرج یکسالشان را می دهد. در واقع آنها کیلویی و ایستگاهی پول می گیرند و سالی یکبار در ماه مه این کار شروع و دو ماه طول می کشد.در واقع تمام نردبام کشی و طناب کشی توسط شرپاها انجام میشود و آنها به کوهنوردان نحوه استفاده از ماسک اکسیژن را هم یاد می دهند و مانند یک پرستار مواظب آنها هستند.

وقتی مدیر عاملی کارش خوبست گاه میپرسند که “تنزینگ” وی کیست؟

برای رسیدن به اورست چهار ایستگاه وجود دارد که اولی بنام Base Camp در بالای ارتفاع پنجهزار متری است و از آنجا کوهنوردان باید با رفت و برگشت به ایستگاههای بعدی هم هوایی بنمایند.