پارسی ها Parsi’s

لابد راجع به پارسی های هند و یا پاکستان شنیده اید.

اخیرا فیلمی راجع به زندگی فردی مرکوری خواننده فقید گره کویین ساخته شده که با دیدن آن بر آن شدم که مختصری راجع به این هموطنان بنویسم.

پارسی ها که زرتشتیان ایران هستند در حدود قرون هفتم تا نهم میلادی یا یکصد تا سیصد سال پس از حمله عربستانیها به ایران برای فرار از دست اختناق عربستانیها ایران را بسوی هند ترک کردند.

ورود آنها مشروط بر عدم حمل اسلحه و پیروی از سنت های هندیها مانند بر تن کردن لباس ساری برای خانمها بود.

این اقلیت قومی احتمالا بیشتر از ولایات خراسان و ایالت شمال شرقی ایران به هند کوچ کرده اند اگرچه ساری نیز جزو‌ این مراکز کوچ ‌بوده است.

این گروه از اول به علم و دانش علاقه نشان داده و‌ برای همین بیش از ۹۷ در صد آنها با سوادند اگرچه این عدد برای بقیه هند ۶۸ در صد است.

هنگامیکه کمپانی هند شرقی بر هندوستان مسلط شد در حالیکه اهمیتی برای هندیها قائل نبود این افراد را که خود روزی جزو امپراطوری ایران بودند مانند خود می دیدند و بالاترین شغلها را به آنها ارجاع کردند و آنها هم از عهده کارها بر آمدند.

اگرچه ما فقط ممکنست از آنها ،  “زوبین مهتا” آهنگساز بزرگ ، خانواده ثروتمند “تاتا” صاحب جگوار، لندرور، و‌ رنجرور و صنایع اتومبیلسازی تاتا ، “فردی مرکوری” یا “فرخ بولسارا” خواننده معروف متولد زنگبار را می شناسیم ولی تاریخ هند پر از افراد بسیار مهم از این قوم میباشد. از فرمانده نیروی هوایی تا دریایی و حتی همسر “ایندیرا گاندی” نخست وزیر مشهور هند و‌ دختر جواهر لعل نهرو نخست وزیر دیگر هند.

آزمایشات ژنتیکی مختلف نشان می دهد که این قوم تا امروز ژن ایرانی خود را از طریق ازدواج بین زرتشتیان حفظ کرده اند و اگرچه بعد از قرنها ژن هندی و‌ پاکستانی هم دارند ولی هنوز ژن ایرانی غلبه دارد.

همانقدر که ایرانیان مهاجر به امریکا برای ایران افتخار آفریده اند و هر کجا که رفته قدر دیده و در صدر نشسته اند مهاجرین زرتشتی ایران هم نام ایران و پارسی را در هند زنده نگاه داشته اند و باعث افتخار ما هستند.

گروهی پارسی چند قرن بعد به هندوستان کوچ می کنند که به آنها ایرانی می گویند.

همکلاسی زرتشتی از هند با نام فامیل ایرانی داشتم و‌ همچنین شخصی زرتشتی از هند بنام Ray Irani سالها رییس هیئت مدیره Occidental Petroleum بود.