یک شغل باید کافی باشد One Job Should Be Enough

چندین بار در ماههای گذشته به اعتصاب کارمندان و کارگران هتل مریات در سانفرانسیسکو بر خوردم و‌ پلاکاردهای آنها که می گفتند «یک شغل باید کافی باشد».

اینروزها فرزندان لیسانسیه من بجز شغل روزانه ، عصر و شب را به نگهداری بچه های مردم می پردازند وکمک خرجی در می آورند تازه با مادرشان زندگی می کنند و خرج اجاره ندارند. البته محتاج این پول نیستند و دختر اول آنرا صرف سفر می کند که تا بحال به پنجاه و یک کشور سفر کرده و دختر دوم آنرا صرف ضبط آهنگهای جدیدش می کند.

ولی همه انقدر خوشبخت نیستند.
یک کارگر هتل در سانفرانسیسکو‌ ساعتی ۱۵ دلار در میاورد که در ایران باور نکردنی است ولی طبق گزارش مجله فورچون به ساعتی شصت دلار برای یک زندگی عادی در یک آپارتمان دو اتاقه در سانفرانسیسکو احتیاج دارد.

در مصاحبه ای که با کارگران هتل شده اکثرا شغل دوم و سوم هم دارند.
این همان امریکایی است که کعبه آمال مردم دنیا در دهه پنجاه و شصت میلادی بود و هنوز انتخاب شماره یک مردم دنیا برای مهاجرت است زیرا اقلا شما می توانید در آن دو یا سه شغل داشته باشید. در السالوادور و ونزوئلا شاید یک کار هم گیرتان نیاید.

در امریکا در حالیکه تعداد میلیاردر ها از همیشه بیشتر شده و ملت با درست کردن شرکتهای بدون سود مانند تسلا و اوبر میلیاردر می شوند کارگرهایی که برای همین شرکتها کار می کنند دوران سختی را می گذرانند.

چرا مردم شرکت بدون سودی را قرار است به صد و بیست میلیارد بخرند و بعد خودشان بدبخت باشند من نمی فهمم.

من با پولدار شدن ایلان ماسک مشکلی ندارم چون نان ابتکارش را می خورد ولی با پولدارتر شدن هموطنمان خسروشاهی که مدیر عامل اوبر شده و در ساخت آن نقشی نداشته و یا باید بگذارد شرکت ضرر بدهد یا حقوق رانندگان را کم کند که سود بدهد و قرار است صد میلیونی گیرش بیاید مشکل دارم. می گویند ماشینهای خودران اوبر را پولدار خواهند کرد ولی تا استفاده مفید از آنها و همه گیر شدنشان هنوز چندین سال وقت باقیست.

‌خلاصه دوستانی که عاشق مهاجرت به امریکا هستند بدانند که با اطلاعات قدیمی و یا نادرست اقدام به مهاجرت نکنید که پشیمان خواهید شد. از دوستان و بستگانی که ادعای وضع خوب دارند بگویید که صفحه اول مالیاتشان را برایتان بفرستند تا ببینید که واقعا چقدر در آورده اند. از صد هزار کمتر را حساب نکنید.

در امریکای دهه پنجاه و شصت رده بالای مالیاتی نود در صد بود. امروزه این عدد پنجاه درصد است. بیخود نیست که کلی میلیاردر زحمت نکشیده بوجود آمده و کلی فقیر زحمت کشیده.

به اعداد زیر توجه کنید. برای داشتن یک آپارتمان دو اتاقه اجاره ای در نقاط مختلف امریکا باید ساعتی این مقدار در بیاورید:
دالاس ۲۰ دلار
کانزاس ۱۶ دلار
اورلاندو ۲۱ دلار
سان هوزه ۴۸ دلار
سان فرانسیسکو ۶۰ دلار
لاس وگاس ۱۸ دلار
نیویورک ۳۴ دلار
واشنگتن ۳۴ دلار
اینها در حالیست که مدیان در آمد در امریکا ساعتی ۲۷.۵ دلار و حداقل حقوق بسته به ایالت و ولایت ۷.۵ الی ۱۵ دلار است.