ساموآی امریکا American Somoa

امریکا بجز پنجاه ایالت دارای قلمروهایی است که (Territory) روابط خاصی با امریکا دارند.

آنها مالیات محلی خود را می دهند، در انتخابات فدرال و‌ ایالتی مگر برای قلمرو‌ خودشان نمی توانند شرکت کنند.

آنها در سنای امریکا نماینده ندارند ولی در مجلس نمایندگان نماینده دارند منتهی این نماینده در هیچ اموری شرکت نمی کند ولی می تواند برای قلمرو ‌خود لایحه به مجلس بدهد که در صورت تصویب مانند هر لایحه دیگری لازم الاجرا می شود.

یکی از این قلمروها ساموآی امریکا است که با ساموآی اصلی صد و‌پنجاه کیلومتری فاصله دارد و بسیار کوچکتر است و مثلا فقط یک سینما دارد در حالیکه ساموآی اصلی شش سینما دارد. ساموآی امریکا کاملا کوهستانی است و ‌ورود آن بمنزله ورود به سرزمین امریکاست و از آنجا ببعد با پرواز داخلی به امریکا می روید.

قرار نبود که به ساموآی امریکا بروم چون در شمارش سازمان ملل بحساب نمیاید و در کلوپ صد کشوری ها شمرده می شود. حتی یکی از دوستان در اینستا پرسید و‌گفتم خیر ولی وقتی دیدم با دویست و ‌پنجاه دلار می توانم آنرا ببینم آنرا جزو برنامه گذاشتم.

بلیطی گرفتم که صبح -۲۲-نوامبر رفته و‌صبح -۲۱ – نوامبر یرسم وعصر همانروز -۲۱- نوامبر حرکت و بیست و دو نوامبر برگردم.

هواپیمای دوهاویلند دو موتوره -۲۱- نفره بود. دو خلبان و -۱۹- مسافر. چرا -۱۹- چون با گواهینامه بازرگانی فقط این تعداد مسافر را می توانید حمل کنید. بیست تا که بشه گواهینامه مسافربری لازم دارید. حداقل یک خلبان باید اینرا داشته باشد.

با یک راننده تاکسی قرار شصت دلار برای تور کامل جزیره بمدت حداقل چهار ساعت را گذاشتیم. سواحل بسیار زیبایی داشت ولی تقریبا همه در معرض سونامی بودند و در این جزیره امکان سایکلون هم بود.

حرف سایکلون شد تعریف آن و فرقش با تایفون و هاریکین چیست؟

هاریکین طوفان گرد باد آبی است که در اقیانوس اطلس یا شمال شرقی آرام اتفاق بیفتد. تایفون در شمالغربی اقیانوس آرام، سایکلون در اقیانوس آرام جنوبی و تورنیدو گردبادی است که در خاک امریکا اتفاق بیفتد.

این جزیره احتمال سونامی، زلزله و‌سایکلون را دارد ولی یکی از زیباترین مناطر را در سواحل خود دارد.

سوخت در این جزیره هم قیمت قسمتهای مرکزی و شرقی امریکاست که لیتری هفتاد و‌پنج سنت و ارزان است و‌حداقل حقوق پنج و نیم دلار در ساعت است که کارگران را از جزایر ذیگر به عشق دلار بیشتر چذب می کند. سیتی زن این جزیره براحتی می تواند به همه جای امریکا برود. زبانشان با ساموآی اصلی یکی است و با تونگا هم بی شباهت نیست ولی به بقیه جزایر نمی خورد. فرماندارشان را خودشان مثل بقیه ایالات امریکا انتخاب می کنند. در این جزیره فقط یک دانشگاه وجود دارد در حالیکه در ساموآی اصلی چندین کالج هست.

مردم این جزیره دلشان خوش است که اگر سونامی یا سایکلون بیاید دولت امریکا پشتشان هست که در عمل در هاریکین پورتوریکو امریکا فوق العاده بد عمل کرد و‌ اینگونه مناطق تحت الامر نشان داد که رفیق نیمه راهست.

بعد از شش ساعت مجددا عازم ساموآی اصلی و سفر در تونل زمان شدم که یک سفره نیمساعته مرا بیست و‌ سه ساعت به عقب برد. در فرودگاه باز نگران مسافران بالای یکصدکیلوگرم وزن بودم که می ترسیدم وزن هواپیما را زیاد بکنند ولی خوشبختانه همه را شامل خودم با ترازو‌ وزن می کردند و‌ لابد حسابها جور بود ولی دو سوم نوزده نفر بالای یکصدکیلوگرم وزن داشتند و بزور در صندلیها جای می گرفتند.

قیمت خانه در این جزیره از ده هزار دلار برای خانه های بی در و‌پیکر تا چهل هزار دلار برای یک خانه لوکس بود که بسیار مناسب بود اگر میتوانستید خود را قانع کنید که در هفت جزیره و‌ دویست کیلومتر مربع و با شصت هزار نفر هم کشور زندگی کنید و رییس جمهورتان دونالد ترامپ باشد.

ولی مهاجرت به اینجا برای کسانیکه مال جزایر اطراف نیستند به مشکلی مهاجرت به امریکاست.