ونواتو Vanuatu

حالا نوبت کشور ونواتو بود که قبلا زیر نفوذ فرانسه بوده و هنوز هم سیستمهای فرانسوی و زبان فرانسه در آن رایج است،

ونواتو مکانی کاملا توریستی و‌ گران و سطح بالاست و برای مردم استرالیا و نیوزیلند مکانی برای لذت بردن از ورزشهای دریایی است.

بتازگی مصرف پلاستیک از کیسه تا نی پلاستیکی نوشیدنی را ممنوع کرده که محیط زیستش را حفظ کند. برای کشوری که در آمد عمده اش از توریسم می آید حفظ محیط زیست مانند نگهداری چاههای نفت برای کشورهای نفت خیز حیاتی است.

ونواتو یک جزیره است و اتول نیست. دیدن جواهرفروشی شیراز در مرکز شهر مرا خوشحال کرد چون‌ هر جزیره ای که رفتم چینی ها و هندیها بیزنس را برقرار کرده اند ولی در سطح رستوران و مغازه لبنیاتی و ایرانی خوشبختانه همیشه بزرگ فکر می کند و هنوز عقاید امپراطوری خود را از دست نداده و هر جا که رود قدر بیند و‌در صدر بنشیند.

یک تور پنجاه دلاری نصفه روزه برای سوار شدن به قایقهای ته شیشه ای گرفتم که در کنار آن اسنورکلینگ هم بود در یک جزیره کوچک در پنج دقیقه ای ساحل اصلی.

قایق ته شیشه ای لوله ای داشت که از آن غذای ماهی به جلوی شیشه میرختند و‌ ماهی ها که برای خوردن آن هجوم می آوردند منظره جالبی را بوجود می آوردند. در نزدیک این جزیره یک اداره پست در عمق دو متری زیر آب وجود دارد که کارت پستال پلاستیکی چهار دلاری ضد آب خریداری و با مداد روی آن پیغامی نوشته و‌ آنرا در صندوق پست زیر آب می اندازید و ادعا می شود که این تنها اداره پست زیر آبی جهانست. ببینید مردم برای جلب توریست چه می کنند.

کشور ما که با کم توجهی مسئولان مقام یازدهم را در ثبت آثار تاریخی دارد و گرنه باید جزو پنج تای اول دنیا باشد اگر سالی فقط ده میلیارد دلار از این رشته در بیاورد هیچی در نیاورده و وزیر مربوطه باید برسم ژاپنی ها هاراکیری (خودکشی از روی خجالت) کند.

ایران امروز انقدر دیدنی دارد و انقدر مردم دنیا مشتاق دیدن آن هستند که در آمد توریسم ما باید از نفت بیشتر باشد.

این کشور از هشتصد جزیره، هزار و‌سیصد کیلومتر مساحت و جمعیت دویست و‌ هشتاد هزار نفری تشکیل شده. پول خود را دارد و از پول استرالیا و غیرو استفاده نمی کند.