داستان موتورسیکلت هایم The Story of My Motorcycles

۱- هندا تریل ۱۹۷۱

این اولین موتور من بود که شریکی با یک دوست به قیمت ۳۰۰۰ تومان خریدم. او در تهران بود و من برای دانشگاه به شیراز رفته بودم. در نتیجه قرار شد ۶ ماه موتور پهلوی او باشد و ۶ ماه پهلوی من. هنگامیکه نوبت من رسید او موتور را روی سقف اتوبوس تی بی تی به شیراز فرستاد. گویا موقع پیاده کردن موتور افتاده بود زمین و حسابی صدمه دیده بود. ما هم آن را فروختیم.

۲- سوزوکی ۱۲۵ تریل

یکی از بهترین موتورسیکلت های زندگی من بود که آن را ۴۰۰۰ تومان قسطی خریدم و خاطرات بسیار خوبی را با آن داشتم. دارای چهار دنده سبک و چهار دنده سنگین بود. با دنده یک سنگین دو ترک از پله ها می رفتم بالا و مثل تانک عمل می کرد. از شیراز تا تهران را ظرف ۹٫۵ ساعت با همراهی مهندس کیوان بنی هاشمی با ماشین و تعویض یکساعته موتورسوار پیمودیم.

۳- یاماها ۱۹۷۰ ۶۵۰XS1 

اولین موتور بزرگ و خیابانی من بود که دست دوم آن را قسطی خریدم ۱۰۰۰۰ تومان. در آن زمان نیروهای پلیس نیز از همین موتورسیکلت داشتند. در یک گردهمائی شامل سی موتور از ۶۵۰ به بالا در تخت جمشید توانستم در شتاب صفر تا صد بهترین ها را بزنم و بعد در برگشت به دانشکده کشاورزی هم همه ۲۹ موتورسوار را کیلومترها عقب گذاشتم. فردی در شیراز یک موتور سوزوکی ۷۵۰ دوزمانه سه سیلندر خرید که فقط مرا شکست بدهد. بار اول در شتابگیری به او باختم و بار دوم مساوی تمام شد. حاضر نشد بار سومی را مسابقه بدهد. آن را ۹۰۰۰ تومان به یک دوست فروختم.

۴- CZ 400 کراس ۱۹۷۵

این موتور که در واقع عکسش عکس خودش نیست و عکس یک موتور ایتالیایی دوکاتی متعلق به دوستان را به جای آن گذاشته ام موتور کراس فوق العاده ای بود. در آن زمان هسکوارنا و CZ در موتورهای کراس حرف اول را می زدند. مکان سواری برای این موتور شهران و تپه های میرداماد بود.

۵- سوزوکی ۲۵۰ تریل ۱۹۷۸

آخرین موتور من در ایران قبل از عزیمت به امریکا بود و پس از رفتن آن را به مهندس کیوان بنی هاشمی فروختم.

۶- کاوازاکی  ۱۹۹۵ ۶۵۰KLR 

پس از ترک موتورسواری درسن ۲۷ سالگی مجدداً در چهل سالگی هوس موتورسواری کردم (چلچلی) و این موتور ۶۵۰ را برای تولد ۴۰ سالگی ام خریدم. موتور استاندارد بسیار خوبی بود ولی در مواقع ترمزهای ناگهانی شیرجه می زد و مانند اسبی بود که کوپ کرده که سوارکار را از روی سرش به زمین بیاندازد. تصمیم گرفتم که موتور ABSدار بخرم. تنها انتخاب ب ام و و یک مدل از هندا بود.

۷- ب ام و  ۱۹۹۵ ۱۱۰۰GS 

این موتور زیبا و قرمز رنگ را دست دوم خریدم و با آنکه موتور باکسر آن چهار زمانه بود همیشه روغن سوزی داشت. پس از مراجعه به نمایندگی به من گفتند که علت اینست که موتور هنوز نو است! و ۵۰۰۰۰ مایل طول می کشد که آب بندی شود و روغن نسوزاند. دلیلشان را نپسندیدم و سراغ یک ۱۱۵۰GS نو رفتم.

۸- هندا  ۱۹۷۱CB750   

به یاد روزهای دبیرستان که آرزوی داشتن چنین موتور بزرگی را داشتم آن را دست دوم خریدم. موتور CB750 مدل ۱۹۶۸ انقلابی در جهان موتورسیکلت به راه انداخت و برای اولین بار ژاپن را بهترین موتورسیکلت ساز جهان کرد و هنوز هم مدل ۶۸ قیمت خوبی به عنوان یک موتور کلاسیک دارد. آن را به کلکسیونری نروژی که از امریکا موتور و ماشین های زنگ نزده را خریده و به نروژ صادر می کرد فروختم.

۹- ب ام و  ۲۰۰۱ ۱۱۵۰GS 

موتورسیکلت فوق العاده ای بود و یک روز که با کلوپ ب ام و به سواری رفته بودیم و از جاده های باریک کوهستانی می گذشتیم متوجه شدم که من سوار یک کامیون هستم نه موتورسیکلت و در پیچ های تنگ موتور راحتی نبود. هنگامیکه آن را برای سرویس ۱۰۰۰ مایل بردم به من یک موتور F650 قرضی دادند. آنقدر توی دست بود که عصر همانروز موتور ۱۴۰۰۰ دلاری را داده و به جای آن یک F650 نوی ۱۰۰۰۰ دلاری گرفتم.

۱۰- ب ام و  ۲۰۰۱F650 

آخرین موتور من در امریکا بود و نه مانند GS بزرگ بود و نه کوچک و خلاصه سایز فوق العاده ای بود. به نظر می رسید که من با موتورهای ۶۵۰ بهتر می توانم کار بکنم و به همین علت تا به حال سه ۶۵۰ داشته ام.

۱۱- هیوسانگ ۱۲۵ تریل

حالا در ایران باید سطح توقع را پایین آورده و به این موتور بسیار بد کره ای عادت می کردم. حتی روشن کردن آن یک چالش بود و شامل مقداری استارت، مقداری هندل، مقداری هل دادن و مقداری سرازیری بود و هیچ گاه هم درست نشد.

۱۲- موتور چینی ۲۰۰ تریل

بعد از تجربه بد با هیوسانگ این موتور چینی نیز خالی از ایراد نبود و عمر این یکی نیز برایم کوتاه بود.

۱۳- سوزوکی ۲۰۰ تریل

بالاخره موتوری پیدا کردم که قابل قبول بود و همیشه با یک استارت روشن می شد. بیش از یک سالی آن را داشتم و بعد به مهندس کیوان بنی هاشمی فروختم.

۱۴- KTM 250 تریل

کی تی ام اکنون یکی از برترین موتورسیکلت های جهان در مسابقات آفرود است و وجود این موتور ۲۵۰ در بازار ایران مانند وجود پورشه یک غنیمت باور نکردنی است. قیمت خریداری در حدود ده میلیون تومان و با اضافات و تعویض زین به نزدیک ۱۲ میلیون تومان رسید و هنوز هم مشغول خدمت است.

۱۵- ب ام و اف ۸۰۰ جی اس BMW F800GS

این موتور ۸۰۰ سی سی را در سال ۲۰۱۳ پس از بازگشت به امریکا و فروش موتور کی تی ام در ایران خریدم. حجم موتور واقعی آن ۷۹۸ سی سی است و مصرف آن ۵ لیتر در یکصد کیلومتر که با یک باک حدود ۲۴۰ کیلومتر می رفت. قیمت خریداری شده در حدود ۱۴۰۰۰ دلار بود که ب ام و برای تشویق خریداران برنامه ای را گذاشته بود که شما در ابتدا با پول بسیار کم مثلاً هزار دلار موتور را برده و بعد فقط ماهی ۲۰۰ دلار برای سه سال می دادید ولی در پایان سه سال باید یک پول زیادی را برای خرید می دادید. الان اعداد یادم نیست ولی مثلاً شش هزار دلار هم باید در پایان می دادید و نرخ بهره را در حد صفر حساب می کردند که با نرخ بهره ای که بانک به شما پول می داد خیلی فرق نمی کرد. یعنی حدوداً همان ۱۴۰۰۰ دلار را می دادید ولی در سه سال. این موتور دو سیلندر بود که از سال ۲۰۰۸ به بازار آمد و در کلاس آفرود ب ام و یعنی GS پس از مدل ۱۲۰۰GS قرار می گرفت با این فرق که موتور ۱۲۰۰GS از موتور باکسر مخصوص ب ام و بهره می برد ولی این موتور از دو سیلندر موازی در کنار هم بهره می برد. اگر اشتباه نکنم موتورهای غیر باکسر را آپریلیا برای ب ام و می سازد.

من این موتور را فقط آخر هفته سوار می شدم و زمانی که قرار شده بود که به ایران برگردم که برای سه ماهی هم برگشتم آنرا فروختم که دردسرش را برای بقیه نگذارم. فکر می کنم بیشتر از ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ کیلومتر روی آن نگذاشتم. در مجلات که راجع به آن می خوانم از نظر دارندگان عدد ۳٫۵ از ۵٫۰ را گرفته بود که چندان شایان نیست و بعضی از مشکلات عدیده آن نیز یاد کرده بودند ولی من در زمانی که این موتور را داشتم هیچ مشکلی نداشتم ولی موتور فوق العاده به یاد ماندنی ای نیز نبود.