مقایسه خرید و فروش اتومبیل در ایران و امریکا A Comparison Between Selling of an Auto in the U.S. and Iran

اخیراً یک مرسدس CLS مدل ۲۰۰۸ و یک C300 مدل ۲۰۰۸ را در امریکا فروختم و در ایران نیز تویوتای پرادو ۲۰۰۷ خانمم را فروختم، گفتم بد نیست که این فروش ها را مقایسه کنم که خودتان انتخاب کنید که کدام روش بهتر است.

ایران: پرادوی ۲۰۰۷ در سایت آگهی می شود، تعداد تلفن ها از سی تا فراتر است بالاخره خریداری پیدا می شود، حالا وقت انتقال و دریافت پول است، کسی را می فرستم که خلافی پرادو را بگیرد، حدود دویست هزار تومان خلافی عقب افتاده دارد که پرداخت می شود و حدود ۲ میلیون تومان هم مالیات عقب افتاده دارد که از سال ۲۰۰۹ پرداخت نشده و شامل جریمه نیز شده. حالا همه چیز جور است، ساعت ۹ صبح با خانم وارد محضر می شویم، خریدار هم سروکله اش پیدا می شود، آنها سه نفر هستند که از همه چیز مطمئن بشوند.

حالا موقع بررسی مدارک توسط محضر است. برگ سبز گمرکی یا کپی آن در مدارک ما موجود نیست، خریدار به محض شنیدن آن اظهار می کند که حتماً این مدرک باید باشد. بنچاق ها نشان می دهند که در اولین فروش این مدرک وجود داشته ولی در سه فروش بعدی از یک بنگاه به بنگاه دیگر در بنگاههای عباس آباد، دیگر ردی از این مدرک نیست. برگ سبز راهنمایی رانندگی که به نام خانم من است بدست نمی آمد مگر اینکه این ماشین از گمرک رسماً ترخیص شده باشد ولی محضر و خریدار اصرار دارند که باید این مدرک باشد. حالا خریدار داوطلب می شود که بدنبال مدرک برود و یک ربع تا نیم ساعت طول می کشد تا محضردار، محضر شماره یک را پیدا کند که ظاهراً تعطیل شده بود و کار آن به محضر شماره دو ارجاع شده بود. محضر شماره ۲ یک ربع وقت می خواهد که مدرک را پیدا کند. حالا همه منتظریم. بالاخره تلفن زنگ می خورد. مدرک پیدا شده. محضر ما می گوید که من یک پیک می فرستم که آن را بگیرد. محضر شماره دو قبول می کند ولی در واقع خریدار را بعنوان پیک می فرستد. خریدار و یک دوست راهی می شوند. در این ضمن من از نفر سوم می پرسم که نقش او چیست؟ وی می گوید که من وکیل پدر خریدار هستم و قرار است ماشین به اسم من بشود!! ما که سردرنیاوردیم. بهرحال مدارک خانم من و ایشان به محضر داده می شود. من از خریدار می خواهم که چک خود را نشان بدهد، و بمن یک چک بانکی به مبلغ ۱۳۴ میلیون تومان را نشان می دهد. می پرسم چرا ۱۳۷ میلیون نیست. می گوید که بقیه را کارت به کارت می کنم. با این کلک در فروش بنز G آشنا شدم که خریدار چکی کمتر از مبلغ توافق شده را می آورد به این امید که در آخرین لحظات بتواند تخفیف بیشتری بگیرد.

به او می گویم که چون من از آن چک چیزی سردرنمی آورم بهتر است که به بانک من در طبقه زیرین برویم و اصالت چک را بررسی کنیم پس از صرف ده دقیقه در بانک متصدی بانک تأیید می کند که چک واقعی است. دوباره به محضر برمی گردیم و هنوز منتظر کپی برگ سبز گمرکی هستیم. از محضر شماره دو تماس می گیرند و از محضر ما می خواهند که یک معرفی نامه الکترونیکی برای‌ آنها بفرستند که کپی را در اختیار خریدار بگذارند. اینکار هم یک ده دقیقه ای وقت می برد در ضمن وکیل پدر خریدار می گوید که باید خودرو را ببیند. می گویم خودرو در منزل در فاصله ده دقیقه ای پارک است. وی می گوید که به هرحال هر سه آنها باید یکبار دیگر آنرا ببینند. من و او پیاده بطرف منزل می رویم و به دو نفر دیگر هم خبر می دهیم که مستقیم بیایند منزل که در وقت صرفه جوئی بشود. ده دقیقه بعد سروکله آنها هم پیدا می شود و ماشین را ۵ دقیقه ای بررسی می کنند و این درحالیست که روز قبل ۱۵ دقیقه ای همه چیز را چک کرده بودند. حالا چهار نفری سوار خودرو آنها شده و به محضر می رویم. در حالیکه خریدار ادعا می کند که بخاطر زوج و فرد بودن و پارک دوبله دویست هزار تومان جریمه شده (من بلافاصله نتیجه گیری می کنم که می خواهد پول آن را از من بگیرد حتی اگر جریمه ای هم درکار نباشد. به محضر می رسیم می گویم قبل از بالا رفتن پول را باید به حسابم بریزم بعد برویم محضر. از آن لحظه چانه زدن آغاز می شود. مبنای چانه چند چیز است.

اول: چرا بیمه بدنه ماشین فقط ۲٫۵ ماه مانده ولی بیمه شخص ثالث ۶ ماه مانده. من که نمی دانستم بیمه بدنه قابل انتقال نیست اشتباهاً قبول کردم که پانصد هزار تومان از قیمت کم کنم. بعد مسئله دویست هزار تومان جریمه آنها بخاطر فداکاریشان در راه دریافت برگ سبز گمرکی عنوان شد و اینکه من  به آنها گفته ام که صاحب اول ماشین همسر من بوده در حالیکه من که مدارک را چک نکرده بودم گفته بودم حداقل ما دومی بوده ایم چون ماشین ۲۰۰۷ را در ۲۰۰۹ ایشان خریده بودند حدس من این بود که ماشین فقط یک دست دیگر چرخیده باشد غافل از اینکه درهمان دو سال سه بنگاهی در عباس آباد آن را دست به دست منتقل کرده بودند. بهرحال حالا دوستان حداقل یک میلیون تومان تخفیف می خواستند من هم گفتم مرغ یک پا دارد و کمتر از ۱۳۶٫۵ نمی شود و رفتم به طرف محضر و گفتم لطفاً این را کنسل کنید در حالیکه ۲٫۵ میلیون تومان پول انتقال وکالتنامه و فک پلاک را قبلاً پرداخته بودم.

در حال خروج از محضر با مدارک ولی بدون برگشت پول محضر بودیم که سه تفنگدار دوباره وارد شدند. من قرار مهمی در ساعت ۱ داشتم و حالا ساعت ۱۲:۳۰ بود. به همسرم گفتم من باید بروم ولی داستان اینست وخودرو هم مال شماست خواستید امضا کنید والا که هیچی، سه تفنگدار قبول کردند که پول را بدهند. و ما از بیمه بپرسیم که چگونه می توانیم آن ۲٫۵ ماه را خودمان نگاه داریم و بجای آن به آنها پانصد هزار تومان تخفیف بدهیم (بعداً معلوم شد که راهش فقط همین است و ما بابت بیمه بدنه هیچگونه بدهکاری به آنها نداشتیم و اصلاً تخفیفی هم نباید می دادیم). بهرحال من و یک نفر راهی خانه شدیم که ماشین را تحویل بدهم و دو نفر دیگر و همسرم در محضر ماندند. ساعت ۱۲:۴۰ دقیقه طرف خودرو را گرفت و من سوار آژانس شدم و راهی محل ملاقاتم شدم. ساعت ۱:۱۵ خانم خبر دادند که کارها تمام شده و البته ما نباید تخفیف می دادیم ولی چون قول داده بودیم من بعد از قرارم پانصدهزارتومان به حساب ایشان ریختم. حالا پس از چهار ساعت و پانزده دقیقه یک طرف کار تمام شده بود و نوبت خریدار بود که ۶ ساعتی را برای تعویض پلاک گذرانده و با برگرداندن مدارک جدید به محضر قسمت آخر را انجام بدهد. پس این فروش و یا خرید یک پروسه ده دوازده ساعته بود. حالا برویم سر پروسه بسیار بی هیجان امریکا.

امریکا: CLS، با مشتری جائی قرار گذاشتیم. پنج دقیقه دور ماشین چرخید و به صدای ماشین گوش داد. سپس به بانک من در آن نزدیکی رفتیم.

او چهارده هزار و پانصد دلار پول خود را ظرف کمتر از پنج دقیقه بحساب من ریخت و من هم تنها مدرک ماشین را که یک کاغذ ده در ده سانت بود امضاء کردم و مشخصات خودم و وی و آدرس ها و کیلومتر ماشین در موقع فروش را نوشتم و به او دادم. والسلام.

می دونم که قسمت آخر داستان خیلی هیجان انگیز نبود و انتظار بیشتری داشتید. ولی چه کنم که داستان همین بود متأسفانه آنها با فک پلاک، بنچاق،‌ برگ سبز گمرکی، خلافی، عوارض آشنائی ندارند و چیزی به نام محضرخانه هم در امریکا وجود خارجی ندارد. واقعاً آدم های ساده ای هستند حتی اگر شما موتور ماشین را از چهار سیلندر به هشت سیلندر هم عوض کنید برایشان مهم نیست و فقط شماره شاسی مهم است.

همین کارها را می کنند که مؤسساتی بوجود می آید که کارشان تعویض و تقویت موتور است و کلی کار بوجود می آورند. واقعاً آدم های ساده ای هستند. باید به مخترع فک پلاک و نمره های نیم متری ما که به اسم اشخاص ثبت و انبار می شود جایزه نوبل یا اسکار یا چیزی شبیه آنرا داد. آخر خیلی مغز آدم باید فعال باشد که بتواند چنین سیستم های پیچیده ای را طراحی کند. آسان نیست و کار هر کسی هم نیست!!